Zdrowie jest na tyle ważne, że każdy z nas powinien zainteresować się profilaktyką. Jednym z badań, a raczej całą grupą badań, które powinniśmy wykonywać co najmniej raz na trzy lata, a w wielu podeszłym już co 1-2 lata jest na pewno badanie USG.

USG lub ultrasonografia

USG to po prostu obrazowe badanie tkanek miękkich, które ma zastosowanie w wielu różnych aspektach. Najpopularniejsze jest chyba USG jamy brzusznej, ogólne badanie opisowe, które uwidacznia stan naszych narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, trzustka, śledziona, woreczek żółciowy i tak dalej.

W tym badaniu można stwierdzić na przykład brak stanów zapalnych, brak patologicznych tkanek, brak zgrubień i przerostów. Często wykonywane jest też USG nerek i pęcherza moczowego, które dedykowane jest osobom mającym problemy z kamieniami nerkowymi i piaskiem nerkowym. Pozwala ono uwidocznić takie ewentualne niedrożności i zawczasu mogą być zastosowane preparaty wypłukujące kamienie nerkowe, zanim jeszcze te kamienie urosną do takiej wielkości, że ich wydobycie będzie już dużym problemem, będzie wiązało się z niemałym bólem, a nawet może być konieczny zabieg.

Rodzaje badań USG

Inne badania USG obejmują tak zwane echo serca, gdzie można sprawdzić jak nasze serce pracuje w sposób poglądowy, jak wyglądają skurcze i rozkurcze komór oraz czy zastawki sercowe zbudowane są prawidłowo. W ten sposób można wykluczyć wiele wad w budowie serca i na przykład wykryć niedomykające się zastawki, zanim będzie za późno. Popularny jest też tak zwany Doppler, czyli USG żył kończyn dolnych. Jest ono wykonywane, gdy pacjent skarży się na problemy z obrzękami, żylakami, rwaniem i pieczeniem w nogach. Aparat USG jest w stanie uwidocznić i żyły powierzchowne i żyły głębokie i na przykład tętnice podkolanowe i udowe.

badanie usg kobiety w ciąży

Aparaty USG to także wspaniałe urządzenie dla przyszłych mam i ginekologów, którzy prowadzą ich ciąże. Badanie obrazowe płodu dziecka jest niezbędne nie tylko w tym kierunku, by wykryć ewentualne wady płodu, ale i upewnić się, czy ciąża przebiega prawidłowo, to znaczy, czy płód jest dobrze ułożony w macicy. Same takie badanie to zresztą olbrzymia frajda dla przyszłych rodziców, są wśród nich tacy, którzy chcieliby dzięki temu badaniu poznać płeć dziecka, ale są też tacy, którym wystarczy sam ogólny obraz przyszłego potomka i jego kształtujących się kończyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zostaw komentarz!
Wpisz swoje imię