Ból wieńcowy jest problemem, którego nie można ignorować. Dlaczego? Bo jego pojawienie się świadczy o rozwoju choroby niedokrwiennej serca (choroby wieńcowej).
Co warto wiedzieć na temat takiego bólu? Jak postępować w chwili, gdy zacznie nam on utrudniać życie?
Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?
Problemy związane z chorobą wieńcową mają swe charakterystyczne symptomy, w gronie których pojawia się m. in. ból wieńcowy. Jego główną przyczyną jest brak odpowiedniej ilości tlenu w mięśniu sercowym, a ataki bólu pojawiają się zazwyczaj w trakcie większego wysiłku fizycznego. Na pojawienie się bólu wpływać może też stres, gdyż napięcie psychiczne w istotny sposób wpływa na ogólny stan naszego zdrowia. Jakie objawy są typowe dla bólu wieńcowego? Silne skurcze w rejonie mostka, promieniujące w kierunku ramion, szyi i brzucha, duszność oraz niepokój – oto cechy typowe dla bólu wieńcowego. Jak należy postąpić w chwili, gdy takie problemy ze zdrowiem zaczną nam dokuczać?
Ból wieńcowy kontra współczesna medycyna
Leczenie bólu wieńcowego uzależnione jest od wielu czynników. Aby lekarz mógł wybrać najlepszą w danym przypadku metodę, musi posiadać wiedzę na temat tego, jak silne są ataki oraz jaka jest ich częstotliwość. Leczenie uzależnione jest też od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz od tego, w jakim stanie są jego naczynia wieńcowe.
W wielu przypadkach stosowane jest leczenie farmakologiczne. Tabletka nitrogliceryny, przyjmowana podczas ataków, to podstawa. Jeśli pacjent ma problemy z częstymi atakami bólu, lekarz przepisze mu dodatkowo leki o przedłużonym działaniu, dzięki którym choroba wieńcowa nie będzie aż tak uciążliwa. W przypadku tych pacjentów, którzy cierpią z powodu wyjątkowo zwężonych tętnic, niezbędne może się okazać leczenie operacyjne. Głównym celem takiej operacji jest udrożnienie naczyń krwionośnych w taki sposób, by do serca mogła dotrzeć odpowiednia ilość tlenu.
Jak zadbać o swe zdrowie?
Ból wieńcowy to problem, przed którym każdy z nas może się chronić. W jaki sposób? Prowadząc zdrowy styl życia. Warto pamiętać, że choroba wieńcowa to poważne zagrożenie dla naszego życia, a profilaktyka odgrywa w jej przypadku niezwykle istotną rolę.
Co każdy z nas może zrobić dla własnego dobra? Zrezygnować z palenia, ograniczyć ilość tłuszczów w swej diecie, zadbać o codzienną porcję ruchu… Taki styl życia to najlepsze wsparcie dla naszego serca oraz układu krążenia, a im wcześniej zaczniemy przestrzegać tych prostych zasad, tym lepiej dla nas.