W składzie niemal wszystkich wiodących marek past do zębów znajdziemy laurosiarczan sodu. Jest on dodawany do różnego rodzaju kosmetyków myjących oraz środków piorących, ponieważ rozpuszcza zanieczyszczenia i sprawia, że kosmetyk w połączeniu z wodą silnie się pieni.

Niestety badania naukowe pokazują, że SLS to środek niekorzystny dla naszego zdrowia.

Nie jest prawdą, że substancja ta ma działanie kancerogenne, ponieważ obecnie stosowane technologie produkcyjne pozwalają na całkowite jego oczyszczenie z rakotwórczego dioksanu, który jest produktem ubocznym powstającym podczas wytwarzania SLS. Nie zmienia to jednak faktu, że laurosiarczan sodu powoduje wysuszenie naskórka oraz błon śluzowych, oraz nasilenie się objawów alergii. Dowiedz się, czym zastąpić pasty do zębów z SLS.

czy pasta do zębów może szkodzić

Czy laurosiaczan sodu zawarty w pastach do zębów szkodzi zdrowiu?

Niestety tak, choć nie jest on tak groźny, jak się powszechnie uważa, ponieważ nie jest środkiem rakotwórczym.

Laurosiarczan sodu SLS, jest silnym detergentem z grupy siarczanów alkoholi tłuszczowych. Wspomaga on rozpuszczanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz powoduje dobre pienienie się kosmetyków myjących, oraz detergentów.
Związek ten znajdziemy w pastach do zębów pod różnymi nawami, na przykład:

  • sodium salt,
  • lauryl sodium sulfate,
  • sodium N-dodecyl sulfate,
  • monododecyl ester,
  • sulfuric acid,
  • sodium dodecyl sulfate SDS.

SLS zawarty w paście do zębów jest niekorzystny dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ powoduje on wysuszenie i podrażnienie delikatnej śluzówki, co może prowadzić do zwiększonego przenikania substancji szkodliwych przez błony jamy ustnej i ich gromadzenia się w organizmie.

wszystko o pascie do zębów

Ponadto niestety często jest przyczyną powstawania aft oraz innych stanów zalanych jamy ustnej. Powinniśmy więc zrezygnować z używania past do zębów zawierających SLS. A już na pewno nie powinny ich stosować dzieci, które są szczególnie wrażliwe na działanie agresywnych detergentów.

Zdrowa pasta do zębów, czyli jaka?

Wybór zdrowych past do zębów jest ogromny. Ekologiczne pasty do zębów produkowane są na bazie bezpiecznych dla zdrowia naturalnych substancji takich jak na przykład zioła, olejki eteryczne, węgiel aktywny i łagodne roślinne detergenty niewysuszające śluzówki jamy ustnej.

Pasty takie są przyjemne w smaku i bardzo skuteczne. Często nie zawierają fluoru, ale skutecznie chronią przed próchnicą oraz chorobami przyzębia ze względu na wysoką zawartości naturalnych substancji o działaniu bakterio i grzybobójczym.
Nie pienią się one w takim stopniu jak pasty zawierające SLS, dlatego do ich używania trzeba się przyzwyczaić. Warto jednak zmienić nawyki, ponieważ z pewnością przysłuży się to zdrowiu naszej jamy ustnej.

Pamiętajmy również o tym, że korzystnie z ekologicznych past do zębów lub specjalnych ekologicznych tabletek, czy proszków do mycia zębów, jest korzystnie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla środowiska naturalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zostaw komentarz!
Wpisz swoje imię