Nikt z nas nie przejdzie przez życie bez walki z różnymi chorobami. Jak i bez odczuwania przeróżnych dolegliwości. Z chorobami borykamy się wszyscy. Nie są od nich wolni ludzie starsi. Ale także wielu młodych ludzi, a nawet dzieci coraz częściej walczą z różnymi chorobami.

Choroby i dolegliwości bywają przewlekłe. Oraz takie, które zdarzają się natychmiast. I w jednej chwili osoba dorosła lub dziecko wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. W tym często interwencji chirurgicznej.

Obecnie istnieje dział medycyny zwany chirurgią. Lecz nie zawsze tak było. Gdyż przez długi czas, bo aż do dziewiętnastego wieku na uczelniach medycznych nie istniał kierunek związany z chirurgią. Ponieważ chirurgia nie była uznawana za dziedzinę medycyny. Zmiana w tej tak ważnej dla zdrowia i życia ludzkiego kwestii zmieniła się dopiero w dziewiętnastym wieku. I chirurgia zaczęła być traktowana, jako jeden z działów medycyny.

Chirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem operacyjnym. Zazwyczaj nazywamy ją chirurgią ogólną, lecz istnieje wewnętrzny podział na kilka grup, tak zwanych pod specjalności.
Oprócz chirurgii zabiegowej istnieje szeroki zakres dla chirurgii zachowawczej.

Część ogólna dotyczy postępowania przed operacyjnego, zasad gojenia ran, transfuzji krwi, leczenia zakażeń, itd. A także żywienia i gospodarki elektrolitami. Oraz ogólnych zasad przy ratowaniu zagrożonego ludzkiego życia.

chirurg dziecięcy

Odrębny dział chirurgii obejmuje chirurgię dziecięcą. I tak na przykład w chwili zagrożenia życia dziecka, gdy nie ma chirurga dziecięcego, to może się nim zając chirurg dla osób dorosłych. Lecz, gdy jest chirurg dziecięcy, to tylko wyłącznie on może operować dziecko. Ponieważ ciało dziecka choć posiada te same organy co człowiek dorosły, ale jednak jest inne, bo jest małe. I dlatego wymaga operowania przez lekarza dziecięcego.

Chirurgia dziecięca jest działem medycyny, który zajmuje się leczeniem operacyjnym od pierwszych dni życia dziecka, aż do dorosłości, czyli do osiemnastego roku życia. A także w razie konieczności dokonuje prenatalnych inwazji chirurgicznych w ciele dziecka jeszcze nienarodzonego. Czyli operuje chory płód będący w łonie matki.

Praca chirurga dla osób dorosłych i chirurga dziecięcego jest trudna i odpowiedzialna, gdyż wymaga nie tylko precyzji, wiedzy, zręczności, ale także podejmowania trudnych decyzji.

Zwłaszcza chirurgia dziecięca wymaga nadzwyczajnej zręczności i delikatności z uwagi na maleńkie ciało pacjenta. Poza tym jest trudna, gdyż czasem lekarz chirurg musi zdecydować, co jest lepsze dla jego pacjenta: operacja, czy zrezygnowanie z zabiegu. A decyduje o tym wiele rzeczy. Na przykład: stan zdrowia pacjenta, wyniki badać chorego, stopień rozwoju choroby i jeszcze kilka innych ważnych kwestii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zostaw komentarz!
Wpisz swoje imię