Szeroko pojęte problemy ze snem stanowią jedne z największych nieprzyjemności, z jakimi musi się konfrontować człowiek żyjący we współczesnym świecie.
Niewyspanie i związany z nim stan permanentnego zmęczenia bardzo źle wpływa na psychikę, powodując u szczególnie zapracowanych ludzi poczucie wypalenia, które może doprowadzić nawet do depresji. Z uwagi na daleko idące skutki prozaicznego niewysypiania się przez kilkanaście dni z rzędu, zdecydowanie warto jest pozyskiwać wiedzę na temat spania w sposób efektywny i zdrowy. Który będzie sprzyjał obranemu przez nas stylowi życia i pozwoli nam wycisnąć absolutne maksimum z naszej pracy, czasu wolnego i życia samego w sobie.
Powody chronicznego niewysypiania się lub spania w sposób całkowicie nieefektywny są bardzo zróżnicowane i często ocierają się wręcz o bycie czymś w rodzaju detalu, który sam w sobie szkód nie może spowodować, ale w grupie dysfunkcji może być właśnie tym elementem, który przechyli czarę goryczy i sprowadzi na nas marazm i problemy ze zdrowiem.
Spośród czynników, które najbardziej sprzyjają zaburzeniom snu, najbardziej dominuje jednak stosunkowo niepozorny duet:
- dieta
- elektronika
Niezdrowa dieta a problemy ze snem
Nawyki żywieniowe wydają się być raczej niezwiązane jakkolwiek ze snem samym w sobie. Większość ludzi rozumie jedynie na podstawie własnych doświadczeń, że po posiłku trudniej jest zrobić sobie drzemkę, ale nie jest to też niemożliwe. Aby zrozumieć naturę tego, w jaki sposób nasze odżywianie się wpływa na sen i stopień regeneracji, należy spojrzeć na jedzenie jak na proces, którego samo umieszczenie pokarmu w jamie ustnej jest niewielką częścią.
Jemy bowiem przez kilka do kilkunastu minut, ale trawimy niejednokrotnie nawet kilkanaście razy dłużej – i w tym tkwi sedno problemu. Trawienie może być procesem bardzo męczącym dla organizmu, więc należy zadbać o to, żeby ciężkostrawne posiłki jeść sporadycznie i raczej w ciągu dnia, a nie wieczorem.
Jeśli zjemy coś tłustego i ciężkiego na moment przed snem, owszem, po pewnym czasie zaśniemy, ale nasz organizm nie będzie mógł wypocząć, ponieważ wszystkie swoje siły będzie angażował w uporanie się z posiłkiem, który w siebie włożyliśmy. Dobrze jest zatem pamiętać o tym, żeby ostatni posiłek spożywać na dwie-trzy godziny przed snem i by był on lekkostrawny.
Problemy z zasypianiem
Część osób nie ma jednak problemu z jakością snu. Wyjątkowo kłopotliwa jest dla nich natomiast kwestia zaśnięcia samego w sobie – każdy z nas kiedyś zderzył się z sytuacją, w której przekręcał się z boku na bok całymi godzinami, wmawiając sobie usilnie, że najwyższa pora zasnąć.
Jakiegokolwiek rodzaju nakazy są oczywiście nieuzasadnione, ponieważ w ten sposób jedynie nakręcamy nasz umysł do większej aktywności i oddalamy się od upragnionego celu. Bezsenność może być jednak powodowana również urządzeniami elektronicznymi, które stanowią źródło sztucznego światła.
Szkopuł w tym, że nasz organizm nie odróżnia światła sztucznego od naturalnego światła słonecznego – jeśli przeglądamy telefon w łóżku na moment przed zaśnięciem, niejako dajemy w ten sposób znać organizmowi, że nadal jest dzień i zachęcamy go do większej aktywności. Aby zasypiać łatwiej i szybciej, dobrze jest zatem zdecydować się na odstawienie wszelkiej elektroniki na trzydzieści minut przed snem.