Osteoporoza to poważne zagrożenie dla każdego z nas. Choć wśród borykających się z tą choroba pacjentów dominują kobiety w okresie menopauzy, warto pamiętać, że i młode osoby, i mężczyźni, mogą być na takie schorzenie narażeni. Zła dieta, brak ruchu – wszystko to może się przełożyć na poważne problemy ze zdrowiem kości, bez względu na wiek i płeć pacjenta. Co zatem każdy z nas powinien wiedzieć na temat osteoporozy?

Na czym polega ta choroba?

Osteoporoza to nic innego, jak choroba tkanki kostnej, z którą wiąże się znaczne osłabienie kości oraz ubytek masy kostnej. Skutkiem tego jest większa podatność na złamania oraz nasilające się problemy z poruszaniem się. Chorują głównie kobiety w okresie po menopauzalnym, jednak płeć i wiek przestają być jedynymi czynnikami, które mają wpływ na pojawienie się tego problemu. Warto pamiętać, że na stan naszych kości ogromny wpływ ma też styl naszego życia: to, co jemy, oraz to, w jaki sposób spędzamy czas.

Jakie czynniki mogą sprzyjać rozwojowi osteoporozy?

Hormony, styl życia – oto czynniki, które mają ogromny wpływ na stan naszych kości. Warto pamiętać, że w profilaktyce tej choroby ważną rolę odgrywa zdrowa dieta, w której pojawia się wapń oraz ułatwiająca jego wchłanianie witamina D3. Dla zdrowych i mocnych kości ważna jest też aktywność fizyczna, zatem siedzący tryb życia staje się jednym z tych czynników, które mogą sprzyjać początkowi problemów ze stanem kości. Osteoporoza może się też wiązać z szeregiem innych dolegliwości. Cukrzyca, nadczynność tarczycy, przewlekła niewydolność nerek oraz choroby przewodu pokarmowego – oto częste przyczyny osteoporozy wtórnej, będącej skutkiem innych problemów zdrowotnych.

Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Osteoporoza to podstępna choroba, która może się przez długi czas rozwijać bezobjawowo. W stosunkowo wczesnym wykryciu tego problemu pomocne mogą się okazać badania, pozwalające na kontrolowanie gęstości mineralnej kości. Objawy osteoporozy, które pojawiają się wraz z rozwojem choroby, są niestety bardzo uciążliwe. Bóle kości oraz ich nadmierna łamliwość – oto problemy, które mogą poważnie utrudnić pacjentom życie i w znacznym stopniu ograniczyć ich samodzielność.

co pomga w osteoporozie

Czy można chronić się przed osteoporozą?

Leczenie takich chorób, jak osteoporoza, jest sprawą bardzo trudną. Warto pamiętać, że w przypadku tej choroby znacznie ważniejszą rolę spełnia profilaktyka. Regularne badania, ćwiczenia oraz zdrowa dieta to podstawa. W chwili, gdy choroba zaczyna się rozwijać, pomocne mogą się z kolei okazać środki farmakologiczne, dzięki którym zahamowany zostanie proces degradacji kości.

Osteoporoza to choroba, w przypadku której profilaktyka staje się łatwiejsza, niż leczenie. Warto o tym pamiętać, szczególnie podczas układania codziennego menu. Przecież to od tego, co pojawi się na naszym talerzu, zależeć będzie nie tylko ogólny stan naszego zdrowia, ale i forma naszych kości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zostaw komentarz!
Wpisz swoje imię